שיטת אלבאום
 
 

דיסלקציה

 
 

מהי דיסלקציה

דיסלקציה - אבחון וטיפול

 

מהי דיסלקציה

דיסלקציה היא ליקוי הלמידה הנפוץ ביותר, והיא מאופיינת בקשיי קריאה, כתיבה ורכישת שפה (ליקוי למידה רלוונטי אחר הוא דיסגרפיה - קשיים בכתיבה ובאיות). מקורו של הביטוי דיסלקציה מגיע מיוונית: dys = קשה; lexis = מילה, ולעתים הדיסלקציה מופיעה כחלק מהפרעות קשב וריכוז.

דיסלקציה היא, בדרך כלל, ליקוי למידה מולד המפריע להתרחשותם של תהליכים קוגניטיביים - כגון ארגון נתונים, עיבוד מידע ועוד. ההשערה הנפוצה כיום בדבר הסיבות לדיסלקציה, מדברת על רקע תורשתי-גנטי כלשהו ואין קשר בינה ובין מנת משכל. ההפך הוא הנכון - דיסלקטים רבים מפגינים מנת משכל גבוהה, יכולת יצירתית מפותחת וגמישות מחשבתית. כמו כן, נמצא כי מבנה המוח של דיסלקטים שונה ממבנה המוח אצל אנשים שאינה סובלים מדיסלקציה.

מרבית הסובלים מדיסלקציה הם גברים (20%), לעומת אחוז נמוך יותר אצל נשים (5%). בן זכר שיש לו אבא דיסלקטי הוא בעל סיכוי של עד 50% ללקות גם הוא בהפרעה זו (בעוד שאצל נשים, בהתאם לנתון הקודם, האחוזים נמוכים הרבה יותר). לעומת הדיסלקציה המולדת (דיסלקציה התפתחותית), דיסלקציה יכולה להיות גם נרכשת בעקבות אירוע מוחי, חבלה בראש, דלקת קרום המוח, גידול ואף דלקת אוזניים. הסימפטומים של דיסלקציה מופיעים כבר בשלב הילדות: היפוך אותיות ומספרים, קשיים בהעתקת טקסט, קושי בלימוד האלף-בית והמספרים, בלבול בצבעים ובצורות ועוד.
 

דיסלקציה - אבחון וטיפול

בתחילת המאה ה-20 היה נהוג לחשוב שדיסלקציה נובעת מפיגור שכלי כלשהו, אך כיום ידוע שמדובר בבעיה שאין לה שום קשר ליכולת שכלית. לסובלים מדיסלקציה יש קושי בעיבוד מידע - דהיינו קושי בזיהוי מידע חישתי, ולאחר מכן מתן פירוש ומשמעות.

טיפול בדיסלקציה הדרך המתאימה לטיפול במרבית הסובלים מדיסלקציה כוללת כמה שלבים: אימון וגירוי החלק האחראי על ההגייה המדוברת, העשרת אוצר המילים, העמקת הבנתה של מילה וכן הגברת שטף הקריאה. יש לזכור שהוראה מתקנת אינה מתקנת את הדיסלקציה אלא מסייעת למטופל להתקדם בלימוד ולצמצם פערים לעומת האחרים.

כמו כן, גם לרפואה המשלימה יש חלק גדול מאוד בטיפול בדיסלקציה. הרפואה המשלימה עושה שימוש במגוון רחב של שיטות אבחון וטיפול, ובהן:
שיטת אלבאום
• דיאטה מיוחדת לטיפול ברגישויות הנובעות ממזון
• הומיאופתיה
• ביופידבק
• רפלקסולוגיה
• פרחי באך
• צמחי מרפא
• ועוד

 

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר