שיטת אלבאום
 
 

היפראקטיביות

 
 

היפראקטיביות מהי

היפראקטיביות - לא בילדים בלבד

והילד ההיפראקטיבי הזה הוא אני

היפראקטיבי - מישהו מטפל בך

 

היפראקטיביות - מהי?

האם אתם מכירים ילד שאינו יכול לשבת בשקט למשך דקה? לפעמים הוא חסר סבלנות וקופצני, ולפעמים מרחף בין העננים ולא ממש בעניינים. ילד המטפס בשנייה על כל דבר ואפילו על המורה, ילד שיכול לאבד את הריכוז כל כך מהר ולמצוא אותו אצל מישהו אחר. שמתקשה ללמוד, כי לא מקשיב לאחרים וגם לא ממש אכפת לו, כי המוטיבציה שלו יושבת עמוק באדמה. שעושה מה שבראש שלו, ומפריע לסביבה, אימפולסיבי ולוקח סיכונים גם אם התוצאות יהיו על הפנים. ילד לא מאורגן די מבולגן ולא ממש נמצא כאן? בוודאי שכן. ייתכן שהילד הזה שאתם מכירים, עם רוב הסממנים הללו, הוא ילד היפראקטיבי.
 

היפראקטיביות - לא בילדים בלבד

חשבתם, כמו רבים וטובים, שהיפראקטיביות מתבטאת אצל ילדים בלבד; חשבתם את זה ואתם לא לבד, אז חשבתם. מסתבר שאף אנשים בוגרים או בכל אופן המצפים מהם להתנהג כבוגרים, יכולים להיות היפראקטיביים. אמנם ההיפראקטיביות נראית יותר מגיל הילדות, אך היא מלווה את האדם אפילו לכל חייו הבוגרים. תוכלו למצוא אותם בכל מקום, בכל שכבות האוכלוסייה בכל רמות האינטליגנציה האפשריות ומבחינת המגדר בקרב יותר בנים מאשר בנות. באופן כללי, כ-5% מהאוכלוסייה מאובחנים כהיפראקטיביים.
 

והילד ההיפראקטיבי הזה הוא אני

אם אתם היפראקטיביים, או אחים, הורים, חברים, שכנים, ילדים של אנשים היפראקטיביים, אז חשוב שתדעו שמקורה של ההפרעה היא בעיקרה גנטי. היא יכולה להיגרם אף מאכילת מזון כימי מעובד הפוגע במערכת העצבית של הילד, ג'אנק פוד, ממתקים עם סוכרים רבים המקפיצים אותו בלי סוף, מדחק נפשי לילד שעבר משבר כלשהו. התופעה מתחילה לבטא את עצמה ולהתבלט בגיל הילדות, ובדרך כלל מאבחנים אותה באמצעות שאלונים התנהגותיים ואבחון פסיכולוגי התנהגותי. ההיפראקטיביות עלולה להידרדר ולגרום לבעיות חברתיות, לימודיות, תעסוקתיות, פסיכולוגיות, פשיעה וכו', אם לא מאבחנים אותה מגיל צעיר ואם לא מטפלים בה כראוי.
 

היפראקטיבי? מישהו מטפל בך

בוודאי שמתם לב לכך שבשנים האחרונות גדלה המודעות להפרעת היפראקטיביות ולשיטות הטיפול בה. אם בעבר התייחסו אל ילד כזה כילד בעייתי חסר תקנה, הרי שהיום יש שיטות טיפול רבות ומגוונות החל מטיפול קונבנציונאלי: מתן תרופות שהמוכרת ביותר היא הריטלין, טיפול פסיכולוגי: התנהגותי קוגניטיבי, טיפול טבעי משלים: שיטת אלבאום, טיפול תזונתי, הומיאופאתי, רפלקסולוגי וכדומה. זה לא אומר שהטיפול משכיח את ההיפראקטיביות, אך הוא בהחלט מוריד את הרמה שלה ומפחית אותה. האדם ההיפראקטיבי לומד לפתח דרכים להתמודד עם התסמינים הללו על מנת לחיות איתה בשלום ועם האחרים בסביבתו. ובעצם, כך יכול להתקדם בחייו: ללמוד, לרכוש מקצוע ותחביבים נלווים ולהשתלב חברתית היכן שירצה.

נראה שלעתים נרתעים וחוששים מהשונה בחברה, מהפרעות שונות וביניהן אף מההיפראקטיביות. אבל מי אמר שכל תופעה קצת שונה צריכה להיות שלילית. למה להיות שלילים? דווקא נראה, כי להיות היפר יכול לעתים להיות פשוט ענק. ברור כשמש עם כל המערכת המוסדרת שלה שקשה על היפראקטיביים המסגרת. כמעט כל מסגרת, אך כשהם פורצים אותה וחושבים קצת אחרת, חושבים מחוץ למסגרת, יוצאת מהם יצירתיות ומקוריות נהדרת. אין פלא שילדים היפראקטיביים גדלים להיות אנשים יצירתיים עם חשיבה מקורית. בדרך כלל הם גם ספונטניים מלאי חוש הומור ובזכות חוסר הפחד שלהם לקחת סיכונים בחיים, הם פשוט מתקדמים. לפעמים זה לא נעים להיות היפראקטיבי, אבל מסתמן שבכלל לא נורא.

 

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר